30. 12. 2006

Mezináboženské vztahy

Vložil hippo, 30. Prosinec 2006 - 17:22
Ivan O. Štampach: Mezináboženské vztahy
(Studie původně publikovaná v časopise Dingir, 3/2003, s. 84-88)

Dnešní lidstvo má nesrovnatelně větší možnosti cestování; též informace proudí všemi směry mnohem rychleji a v obrovském rozsahu. To staví náboženství dnešního světa do zcela jiných vztahů než v minulosti. 1. Poučení z historie? Historii mezináboženských vztahů tu nelze představit ani náznakově. Je zřejmé, že naši předkové měli chabé možnosti komunikace. Civilizace (a v jejich rámci země a národy) byly více izolované, než dnes. Znalosti jiných náboženství byly chabé. V kanonických a jiných závažných textech najdeme neuvěřitelné omyly, ba snad i desinformace. Z neznalosti pak vyrůstaly v široké veřejnosti předsudky, a z nich nedůvěra. Víme však také, že náboženství se nutně geograficky dotýkala a uprostřed religiózně vymezené kultury často žily náboženské menšiny.

Co je dialog a co je disputace

Vložil hippo, 30. Prosinec 2006 - 17:51
Znamená dialog „dialektickou polemiku“??
Opožděně se mi dostal do rukou článek Johna Vinocura z International Herald Tribune z 3. října 2006, věnovaný přednášce Benedikta XVI. v Řezně a papežovu postoji k muslimům a islámu. Tento text obsahuje i velice problematickou definici mezináboženského dialogu, kterou bych rád předložil k diskusi na těchto stránkách.

21. 12. 2006

Výzva ke spolupráci

Vložil hippo, 21. Prosinec 2006 - 11:36
Milí návštěvníci těchto stránek!
Tento web je tu pro Vás. Vše bude mít smysl pouze tehdy, budou-li se zde objevovat Vaše diskusní příspěvky, náměty a kritiky. Samozřejmě uvítáme i případné obsáhlejší texty, které byste si přáli na těchto stránkách publikovat. Můžete mi je posílat na adresu machalek.vit@centrum.cz.

18. 12. 2006

Básnička s vánočním a mezináboženským motivem:-)

Vložil hippo, 18. Prosinec 2006 - 16:41
 POUTNÍCI V BETLÉMĚ
Motto: Cesty jsou různé, ale cíl je jeden… Když k němu lidé dospějí, všechny spory, hádky a různice, které mezi nimi byly na cestě, se ztrácejí. A ti, kteří si po cestě navzájem říkali: „Ty nemáš pravdu a ty jsi nevěřící“, když dojdou do cíle, zapomenou na své hádky, protože srdce jsou jednotná. (Džaláluddín Rúmí)

Dojímá mě nadšení fundamentalistů,
kteří se „drží Bible“
a s heroismem Dona Quijota
zas a zas táhnou bojovat
za dámu svého srdce –
Jedinou Správnou Cestu.

Soucítím s nimi
ve všech těžkostech,
které jim jejich fundament působí.

Vždyť co si mají počít
třeba s „biblickým faktem“
perských astrologů,
které Bůh nevedl do Betléma
jejich obrácením
od pohanských bludů k pravé víře,
ale naopak skrze jejich hvězdu??

Se židovskými pastýři,
které Bůh vedl skrze anděla,
se tihle mágové cestou určitě nepotkali.
Ještě že tak.
Vždyť by se jinak možná museli
do krve hádat o to,
kdo z nich má pravdu a kdo je nevěřící.

Sešli se však až v Betlémě –
a jistě se tam objali jako bratři,
protože byli u cíle
a jejich srdce byla jednotná…

13. 12. 2006

Smysl dialogu

Vložil petr klásek, 13. Prosinec 2006 - 21:49
Před nějakou dobou jsme se domluvili, bratr buddhista a bratr katolík, že napíšeme každý pár řádek o smyslu dialogu a dáme je na web jako společný článek. Pro srovnání a pro zamyšlení. Napište nám i vy svůj pohled!

4. 11. 2006

Petr Klásek

Vložil petr klásek, 4. Listopad 2006 - 21:29
Jmenuji se Petr Klásek, jsem spoluautorem těchto stránek. Narodil jsem se v roce 1966 v Olomouci, dnes se svou rodinou, tedy manželkou a třemi dětmi žiji v Horce nad Moravou. Momentálně si vydělávám na živobytí jako řemeslník na volné noze. V životě jsem ale dělal mnoho různých věcí, včetně sociální práce v neziskových organizacích.
Nespokojenost se sebou a se stavem světa, nezodpovězené otázky a mnou vnímané utrpení mne inspirovaly k zenové praxi a ke složení slibů laického buddhisty v zenové škole Kwan Um. Jak šly situace za sebou, tato praxe mne přivedla k práci s lidmi, a práce s lidmi mne svedla dohromady s bratry katolíky. Později moje žena konvertovala ke katolické církvi. Toto všechno dohromady mne inspirovalo k hledání možností dialogu mezi lidmi různých vyznání.
Téma dialogu mne ale pronásleduje i v jiných situacích a vztazích mého života, ať už je to moje "zelené" zaměření, svépomocné skupiny nebo účast v hnutí za aktivní mateřství. Schopnost dialogu s těmi druhými považuji za jednu z nejdůležitějších věcí.

20. 10. 2006

Papežova přednáška a reakce muslimů

Vložil hippo, 20. Září 2006 - 14:36
Zpráva ČTK
Praha, 19. září (ČTK) – Přednáška, v níž papež Benedikt XVI. použil středověký citát spojující islám s násilím, za což sklidil bouřlivé nesouhlasné reakce muslimů, byla podle českého religionisty Víta Machálka možná necitlivá, ale měla by být vnímána jako málo významná epizoda. Papežova slova byla vytržena z kontextu jeho vystoupení a především z kontextu velice vstřícného postoje katolické církve vůči islámu za posledních více než čtyřicet let, na kterém se ani dnes nic nemění, řekl ČTK.

11. 10. 2006

Každý člověk může meditovat o lásce

Vložil hippo, 11. Říjen 2006 - 9:47
V katolickém chrámu proběhla meditace s dalajlámou
Vrcholem letošního ročníku konference Forum 2000 se 10. října 2006 stala mezináboženská meditace v kostele svatého Salvatora v Praze, vedená místním knězem Tomášem Halíkem a XIV. dalajlámou. Představovala manifestaci tolerance (představitel tibetského buddhismu byl v katolickém chrámu dvakrát oceněn bouřlivým potleskem), ale také výmluvnou ukázku toho, že vyznavači různých náboženství se ve vzájemných vztazích nemusejí omezovat jen na výměnu názorů a myšlenek, ale mohou se také společně věnovat duchovní praxi a hledání dobra pro vlastní život. Dalajláma při ní přítomné vyzval k meditaci o lásce. V té nic nebrání nejen buddhistům a křesťanům, ale ani vyznavačům jiných náboženství, agnostikům a ateistům. Mohla by tak představovat společnou cestu k tomu, aby se lidé lásce otevírali a stávali se láskyplnějšími. Jako příklad života naplněného láskou a soucítěním, ke kterému podle dalajlámy vede praktikování kteréhokoliv náboženství, tibetský představitel uvedl Matku Terezu.

20. 9. 2006

Papežova přednáška a reakce muslimů

Vložil hippo, 20. Září 2006 - 14:36
Zpráva ČTK
Praha, 19. září (ČTK) – Přednáška, v níž papež Benedikt XVI. použil středověký citát spojující islám s násilím, za což sklidil bouřlivé nesouhlasné reakce muslimů, byla podle českého religionisty Víta Machálka možná necitlivá, ale měla by být vnímána jako málo významná epizoda. Papežova slova byla vytržena z kontextu jeho vystoupení a především z kontextu velice vstřícného postoje katolické církve vůči islámu za posledních více než čtyřicet let, na kterém se ani dnes nic nemění, řekl ČTK.
"Hlavní myšlenka papežova proslovu byla taková, že by se na ní měli shodnout všichni křesťané a muslimové dobré vůle: že náboženství nesmí podporovat násilí," prohlásil Machálek. Označuje-li někdo jeho slova za výzvu ke křižáckým výpravám, jde buď o naprosté nepochopení jejich smyslu, nebo o záměrnou demagogii.
Podle Machálka se církev za křižácké výpravy omluvila v roce 2000 a tím byla tato neblahá kapitola z dějin křesťanství definitivně uzavřena. Jestliže někteří muslimové označují za "křižáckou výpravu" např. invazi Američanů a jejich spojenců do Iráku, je třeba říci, že tu katolická církev jednoznačně odmítla a ze všech sil se jí snažila zabránit.
"Americká politika posledních let a také pronikání často úpadkové západní kultury vyvolává v muslimském světě podráždění a nervozitu," uvedl Machálek. Muslimové by však podle něj měli vidět, že v názoru na stinné stránky západní kultury jsou s nimi křesťané na jedné lodi, že mají v hodnotové oblasti naprostou většinu věcí společných.
Kampaň proti papeži je podle Machálka zřejmě uměle rozdmýchávána protikřesťanskými kruhy, velice hlučnými, kterým nešťastná pasáž papežovy přednášky posloužila jako vítaná záminka ke sledování jejich intolerantních cílů. Počáteční rozhořčená reakce muslimů byla pochopitelná (i když na ní zarážela skutečnost, že většina protestujících papežův text zjevně nečetla). Poté, co Benedikt XVI. vysvětlil, že citovaný středověký výrok absolutně nevyjadřoval jeho osobní mínění, a dvakrát vyjádřil hlubokou lítost, se však situace změnila, uvedl Machálek. Ti, kteří proti němu i nadále útočí, už zjevně nebojují za islám, ale spíše proti snahám o vzájemný dialog a porozumění. Podle Machálka jsou dnes v muslimsko-křesťanských vztazích více než kdy jindy aktuální slova jedné z velkých osobností prvních staletí dějin islámu, Dú'-Núna. Ten na otázku po rozdílu mezi vírou muslimů a křesťanů nebo židů odpověděl, že ten, "kdo má pravou víru, je zavázán k tomu, aby prokazoval ještě větší mírnost, odpuštění a snášenlivost".
Papež v projevu na univerzitě v německém Řezně citoval byzantského císaře Manuela II. Paleologa ze 14. století: "Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem." V neděli vyslovil politování nad reakcemi, které jeho slova vyvolala. Část muslimského světa to však nepovažuje za dostatečnou omluvu.
V kontrastu se středověkými postoji, které vyjadřují slova Manuela II., je dnešek dobou mezináboženského dialogu, prohlásil v této souvislosti religionista. Už II. vatikánský koncil v 60. letech 20. století podle něj jednoznačně vyjádřil, že si katolická církev váží muslimů, kteří se stejně jako křesťané klanějí jedinému milosrdnému Bohu. Tento postoj katolické církve nebyl od té doby nikdy zpochybněn. Její úctu k islámu potvrdil i po 11. září 2001 papež Jan Pavel II. a naposledy Benedikt XVI. ve svém vysvětlujícím prohlášení, upozornil Machálek.
Za šťastné ve srovnání s přednáškou v Řezně považuje Machálek loňské vyjádření papeže při setkání s německými muslimy v Kolíně nad Rýnem, kde se Benediktu XVI. náboženstvím maskované násilné činy podařilo odmítnout mnohem přesvědčivěji. Zdůraznil při něm totiž, že ke skandálnímu dovolávání se Boha při zabíjení docházelo v minulosti i ze strany křesťanů a že tato skutečnost musí věřící naplňovat studem.

14. 9. 2006

Modely mezináboženských vztahů podle Hanse Künga

Vložil petr klásek, 14. Září 2006 - 10:20
Jak může vyznavač jednoho náboženství přistupovat k jiným náboženstvím?
Podle významné knihy prof. Hanse Künga "Světový étos Projekt" (česky Zlín, Archa 1992) existují čtyři hlavní "strategie", s nimiž může věřící jednoho náboženství přistupovat k náboženstvím jiným.
První z nich představuje "strategie opevňování". Ta říká, že pouze vlastní náboženství je pravdivé, zatímco všechna ostatní náboženství jsou nepravdivá. Je tedy třeba "opevnit" se ve vlastní víře a víry druhých odmítat.

21. 8. 2006

Vtipy

Vložil hippo, 21. Srpen 2006 - 22:56
Něco "mezináboženského" pro zasmání i zamyšlení
V oddílu vlaku z Čenstochové do Varšavy se mluví o slavných lidech. U okna sedí židovskýintelektuál, který co chvíli poznamenává, jakého původu jednotlivé osobnosti jsou.
"Zamenhof..."
"Žid."
"Spinoza."
"Žid."
"Kolumbus..."
"Maran, pokřtěný španělský Žid."
"Mickiewicz..."
"Matka pokřtěná Židovka."
Dáma, která sedí na protějším sedadle, vykřikne podrážděně:
"Ježíšmaria..."
"Taky Židi!"
A ještě jeden křesťansko-židovský, opět z polského vlaku:
V kupé se setkají dva pánové. Brzy se ukáže, že jeden z nich je katolický kněz, zatímco druhý židovský rabín. Kněz zjistí, že rabín je velmi zbožný a inteligentní muž, a zatouží získat jej pro katolickou víru. Chvíli přemýšlí, jak na to, a nakonec řekne: "Pane rabíne, vy jste tak mimořádně zbožný a inteligentní muž, že je skoro škoda, že vaše židovská obec je tak málo početná. Vy kdybyste byl katolickým knězem, tak byste měl velikou farnost a mohl byste mnohem víc šířit vaše krásné myšlenky!" Rabín odpoví: "Hmm... On by to nebyl žádný zvláštní rozdíl. Má obec není zase tak malá!" Kněz upadne v zamyšlení a po chvíli ticha to zkusí znovu: "Pane rabíne, vy jste tak mimořádně zbožný a inteligentní muž, že si jsem skoro jist, že kdybyste byl katolickým knězem, tak byste se dříve či později stal i biskupem... A potom byste měl teprve široký prostor k šíření vašich krásných myšlenek!" Rabín odpoví: "Hmm... On by to nebyl žádný zvláštní rozdíl. Za mnou i tak jezdí souvěrci ze široka daleka..." Kněz upadne v zamyšlení a po chvíli ticha to zkusí ještě jednou: "Pane rabíne, vy jste tak mimořádně zbožný a inteligentní muž, že si říkám, že kdybyste se už jednou stal katolickým biskupem, tak byste se určitě dříve či později stal i krakovským arcibiskupem, a ještě později, kdo ví, jestli byste se třeba nestal i papežem... A potom byste své krásné myšlenky mohl šířit po celém světě!" Rabín odpoví: "Hm... Za mnou stejně jezdí souvěrci i z Izraele a z Ameriky, on by to ani žádný zvláštní rozdíl nebyl..." Knězi už dojde trpělivost, rozčílí se a vybuchne: "Chlape, co ještě chcete? Chtěl byste se snad stát samotným Pánem Bohem?!" Rabín zvážní a po chvíli ticha říká: "No, víte, jednomu z nás se i tohle povedlo..."

1. 8. 2006

Mnich a lama

Vložil petr klásek, 1. Srpen 2006 - 18:24
Frédéric Lenoir
Rozhovory s Frédéricem Lenoirem
Mnich a lama, otec Robert Le Gall, Lama Džingme Rimpočhe
Česky Volvox Globator 2005, z francouzského originálu Le Moine et le Lama, entretiens avec Frédéric Lenoir, Libraire Arthéme Fayard 2001
Publikace významného francouzského sociologa a religionisty je v podstatě společné interview a současně dialog představitelů dvou významných duchovních tradic, katolického křesťanství a tibetského buddhismu.

26. 6. 2006

Proč dialog?

Vložil petr klásek, 26. Červen 2006 - 10:36
Kdo, ne-li ty, a kdy, ne-li teď? Johanka z Arku
Toto je úvodní článek stránky zaměřené na mezináboženský dialog. Podtitulek, jak asi chápete, má dodávat odvahu především autorovi článku :-) Proč tedy dialog?
Snaha o vznik takové stránky má více rovin motivace. Jednak je to snaha takový dialog podporovat prostě proto, že ho považuji za potřebný a smysluplný.

Vít Machálek

Vložil petr klásek, 26. Červen 2006 - 10:17
Dovolte, abych se Vám představil jako jeden ze spoluautorů této stránky. Jmenuji se Vít Machálek, ale přátelé mi říkají Dr. Hippo.
Celý život žiji v Brně, kde jsem se narodil v roce 1969. Poslední dobou ale pendluji mezi Brnem a Pardubicemi, kde působím jako odborný asistent katedry religionistiky a filosofie na filosofické fakultě tamější university (viz www.upce.cz). Kromě toho učím církevní dějiny na Biskupském gymnáziu v Brně a v malé míře působím i na své „almě mater“, Filosofické fakultě Masarykovy university, kde jsem kdysi vystudoval historii. V současné době dálkově studuji v doktorském studiu religionistiku na Evangelické teologické fakultě University Karlovy, kde píši doktorskou práci o postojích křesťanů k islámu.

25. 6. 2006

Křesťansko-buddhistické setkání

Vložil petr klásek, 25. Červen 2006 - 20:41
Tento text by měl být zprávou o akci, která proběhla už před nějakou dobou. Je v podstatě staženou a lehce doplněnou verzí článku, který vyšel v časopise Dingir. V té době jsem hledal (ostatně stále hledám) jednak způsob, jak by se spolu mohli sdílet lidé různých vyznání, a také odpovědi na otázky, které jsou těmi „velkými otázkami“ :-)

24. 6. 2006

O mešitě a toleranci

Vložil hippo, 24. Červen 2006 - 15:10
Je rozumné podezírat pacifisty z terorismu? A je rozumné zaměňovat dialog s "válkou slov"?
Nedávno (16. 5. 2006) mi v Lidových novinách padl do oka článek "Berlín se hádá o novou mešitu". Referoval o tom, že obyvatelé východního Berlína ze strachu z islámského fundamentalismu a terorismu protestují proti plánované výstavbě mešity muslimské obce ahmadíja (Ahmadiyya Muslim Gemeinde). Podobnost s někdejšími protesty proti výstavbě mešity v Brně určitě není čistě náhodná... Ahmadíja je podle mých zkušeností většinou muslimů vnímána spíš jako sekta než jako opravdu muslimská obec, což však pro mne – bratři muslimové prominou – není směrodatné (vždyť co všechno včetně celého křesťanství už bylo v dějinách označeno jako sekta!). Ze svého pohledu nemuslima pokládám za mnohem podstatnější to, že se ahmadíja vyznačuje velikou mírumilovností, ba pacifismem. Pojem "džihád" interpretuje především jako vnitřní boj s vlastní hříšností nebo pokojné usilování o dobré věci a možnost boje se zbraní v ruce omezuje na minimum. Ahmadijští teologové patří také ke zcela nekompromisním odpůrcům extrémistů typu příslušníků al-Káidy, jejichž absurdní způsob vykládání Koránu ve svých promluvách a textech soustavně pranýřují. I v češtině ostatně vyšla kniha příslušníka ahmadíje Hadayatullaha Hübsche "Fanatičtí bojovníci ve jménu Alláha" (Praha, Naše vojsko 2002). V této souvislosti bych rád nadhodil otázku, zda by si toto společenství ze strany nás západních lidí nezasloužilo místo xenofobie spíše podporu či alespoň respekt a toleranci. Mé osobní zkušenosti s ahmadíjou jsou nicméně rozporuplné. S imámem Abdulem Basitem Tárikem, který dnes usiluje o zřízení mešity v Berlíně, jsem se setkal roku 1994 v Praze na mezinárodní konferenci Křesťanství-židovství-islám: Evropa na konci 20. století. Velmi mne tam zaujal jeho příspěvek. Imám Tárik v něm hovořil o tom, že každý muslim je svou vírou zavázán k respektuplnému dialogu s vyznavači jiných náboženství, což lze snadno doložit jak z Koránu, tak i z tradic o proroku Muhammadovi. O tom je například známo, že v medínské mešitě vedl mezináboženský dialog se zástupci křesťanů; když nadešel čas pravidelné muslimské modlitby, Prorok vyzval tyto své hosty, aby neodcházeli, ale uctili jediného Boha svým, křesťanským způsobem... Tento příběh vyprávěný imámem Tárikem považuji za krásný příklad ekumenického postoje v mezináboženských vztazích. Mé další zkušenosti s ahmadíjou však bohužel svědčí o postoji poněkud jiném. V roce 1995 jsem imáma Tárika pozval do Brna, aby tam o mezináboženském dialogu přednášel ve Studentském centru katolickým vysokoškolákům. K mému zklamání však jeho přednáška byla spíše rázu misijního a posluchačům mj. vysvětlovala, v čem by měli přehodnotit svou křesťanskou víru a přijmout pravdy islámu... Když jsem se nyní díval na internetové stránky německé ahmadíje (www.ahmadiyya.de), mohl jsem si tuto přednášku živě vybavit. Našel jsem na nich totiž rubriku "Pro křesťany", v níž se křesťanům vysvětlovalo, že Ježíš není Synem Božím, nezemřel na kříži za naši spásu atd. Mně jako křesťanovi, který v Krista jako Božího Syna a Spasitele naopak celým srdcem věří, tento způsob vedení dialogu nedává mnoho možností smysluplné reakce. Spíš mě nutí, abych svou víru hájil, a pouštěl se tak do něčeho, co není mezináboženským dialogem, ale spíš "válkou slov". Nebylo by lepší, abychom si raději naslouchali a tam, kde naše náboženství nejsou navzájem slučitelná, vzájemně respektovali svá rozdílná, ale v obou případech upřímná přesvědčení?
Vít Machálek

11. 6. 2006

Letní kongres evropských muslimů

Islámská rodina v Evropě – výzvy a možnosti
Svaz muslimských studentů Vás zve na letní kongres evropských muslimů, který se bude konat v Třebíči,
Karlovo nám. 5, Grand hotel
od pátku 14.07.2006 do pondělí17.07.2006
Více na http://www.svazmuslim.cz/index_files/page0025.htm
Je běžné, že v ČR je rodina v centru zájmu křesťanských církví. Tím nemyslím jen publikace, články a přednášky, ale i instituce jako jsou Rodinná centra nebo Manželská setkání. Zde jsem poprvé zaznamenal takto na rodinu zaměřenou aktivitu v muslimském prostředí (v kterém, přiznávám se, se neorientuji), a to mi přišlo hodně zajímavé.