7. 11. 2007

Glosa o náboženství a terorismu


Vložil hippo, 7. Listopad 2007 - 12:04

Motto:
„Samson pevně objal oba prostřední sloupy, na nichž budova spočívala, a vzepřel se proti nim, proti jednomu pravicí a proti druhému levicí. A řekl: 'Ať zhynu zároveň s Pelištejci!' Napnul sílu, a dům se zřítil na knížata i na všechen lid, který byl v něm, takže mrtvých, které usmrtil umíraje, bylo víc než těch, které usmrtil zaživa.“
(Soudců 16:29-30)

29. 10. 2007

Konference "Mezináboženský dialog dnes"

Vložil hippo, 29. Říjen 2007 - 10:34
Před časem jsme na těchto stránkách informovali o připravované konferenci věnované mezináboženskému dialogu. Nyní bych jako jeden z účastníků rád podal stručnou zprávu o jejím průběhu. Více se případní zájemci budou moci dočíst ve sborníku přednesených příspěvků, který by měl vyjít do konce tohoto roku.

28. 8. 2007

Rozhovor s Ivanem Odilo Štampachem o islámu, lidských právech a dalších otázkách

Vložil petr klásek, 28. Srpen 2007 - 17:14
Tento článek, jakož i ostatní dosud zde publikované články Ivana O. Štampacha je přejatý se svolením autora. Rozhovor vyšel pro server Eurabia 7.11.2005, otázky kladla: Karolína Kopecká

27. 7. 2007

Muslimové v Česku

Vložil petr klásek, 27. Červenec 2007 - 16:05
Rád bych upozornil na první sociologický výzkum o životě muslimů v České republice, který zveřejnilo ministerstvo vnitra. Zpráva o něm vyšla na aktualne.cz
a zprávu o výzkumu je možné si zde stáhnout ve formátu .pdf. Zpráva nazvaná INTEGRAČNÍ PROCES MUSLIMŮ V ČESKÉ REPUBLICE – PILOTNÍ PROJEKT se věnuje muslimské komunitě v ČR a obsahuje jak její popis, tak i příběhy konkrétních lidí. Její součástí je též diskuse a doporučení adresovaná objednateli zprávy. Tím je Česká republika, ministerstvo vnitra, Odbor bezpečnostní politiky.

7. 7. 2007

Nadace Světový étos na Sázavě

Vložil hippo, 7. Červenec 2007 - 10:07
3. července 2007 začal na Sázavě (okres Benešov) již sedmnáctý ročník Letní filosofické školy. V jejím rámci měl původně vystoupit i jeden z autorů těchto stránek, Petr Klásek, s přednáškou o buddhismu. Musel se však musel omluvit (z krásného důvodu, že se mu termín Letní školy překrýval s termínem, ve kterém účastnil katolických duchovních cvičení), a tak se příležitost k účasti naskytla autorovi druhému, tj. mé maličkosti. Do programu jsem přispěl přednáškou Katolická církev a mezináboženský dialog. Zde bych se však chtěl rozepsat nikoliv o této přednášce, ale spíš o Sázavě jako takové. S aktivitami, které se v tomto městě odehrávají, by totiž návštěvníci stránek o mezináboženském dialogu rozhodně měli být seznámeni.

26. 6. 2007

Barry Unsworth: Tanečnice

Vložil hippo, 26. Červen 2007 - 11:32
Motto:
„Tehdy se na čas zdálo, že by lidé různých ras a vyznání mohli žít pospolu. To nám dává naději i v dnešní době plné fanatismu.“ (Barry Unsworth)
K pozoruhodným novinkám na českých knihkupeckých pultech patří historický román Barryho Unswortha „Tanečnice“. Na první pohled by jej bylo možné chápat jako typické dílo dnešní doby, které je vystavěno na půdorysu morálního relativismu a dopřává čtenáři dostatek sexu a násilí. Při hlubším zhodnocení knihy je však nutné konstatovat, že přináší také cenné náměty k zamyšlení a má i své poselství, vyjádřené již úvodním mottem z knihy Job: „Cena moudrosti je nad všechny drahokamy.“ O jeho aktuálnosti nemůže být v dnešním světě, zmítaném ziskuchtivostí a fanatismem, žádných pochyb.
Unsworthova kniha má rozměr milostného příběhu i politického thrilleru, to však z hlediska našich stránek věnovaných mezináboženskému dialogu není podstatné. Zde bych chtěl přiblížit pouze tu její dimenzi, která se týká vztahů mezi různými kulturami a náboženstvími.

30. 4. 2007

Oficiální katolické dokumenty k dialogu

Vložil hippo, 30. Duben 2007 - 10:29
K doposud inzerovaným odkazům bych chtěl ještě doplnit odkaz na dokumenty v angličtině a dalších jazycích, vydané Papežskou radou pro mezináboženský dialog. Zatím posledním textem, který je na stránkáchhttp://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_councils/interelg/index.htmk přečtení, je poselství buddhistům k svátku Vesakh 2007.

26. 4. 2007

300: Bitva u Thermopyl

Vložil petr klásek, 26. Duben 2007 - 20:16
V předchozím článku jsem se snažil doporučit vaší pozornosti hudební projekt ve vztahu k dialogu mezi náboženstvími. Teď bych stejně tak chtěl doporučit: přečtěte si recenzi na film 300: Bitva u Thermopyl napsanou Vítem Zdrálkem zde.

14. 4. 2007

Konference o dialogu

Vložil hippo, 14. Květen 2007 - 11:41
25.-26. října 2007 se bude v Praze konat konference "Mezináboženský dialog dnes". Více informací najdou případní zájemci na adrese www.sekty.cz.

20. 3. 2007

LITANIA DO KAŻDZIUTKIEGO NA ZIEMI

Vložil petr klásek, 20. Březen 2007 - 17:40
I když by mne nikdy nenapadlo, že bych mohl psát o mezináboženském dialogu v souvislosti s hudbou, stalo se: u našich katolických přátel jsem mohl shlédnout a vyslechnout skvělý polský hudební projekt TU ES PETRUS. Musím říct, že mne už dávno žádná hudba neoslovila tak, jako tento koncert. V Polsku to v minulém roce byla kulturní událost velkého významu, k nám se však o ní mnoho zpráv nedostalo.
Jak píše Zbigniew Książek v úvodu stránky věnované tomuto projektu:
Tu Es Petrus to jednocześnie poetycka opowieść o trzech największych problemach XXI wieku. Te problemy to GŁÓD obok BOGACTWA, WOJNY w opozycji do POKOJU i NIENAWIŚĆ w ludzkich sercach obok pragnienia ŁADU SERCA.

7. 3. 2007

Mezináboženský dialog USA - Írán

Vložil hippo, 7. Březen 2007 - 12:37
Protože česká média neustále píší o hrozbě získání atomové bomby Íránem a o možnosti amerického útoku proti této zemi, ale zprávy opačného vyznění zcela ignorují, chtěl bych takovouto zprávu zmínit alespoň zde. Koncem února se v Teheránu konal zcela jedinečný dialog mezi představiteli amerických křesťanských církví a představiteli Íránské islámské republiky. Náboženští vůdcové katolické, episkopální, metodistické, baptistické, mennonitské a kvakerské církve strávili v Íránu několik dní a setkali se s jeho náboženskými a politickými vůdci včetně prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

8. 2. 2007

Spiritualita, víra, pochybnosti

Vložil petr klásek, 8. Únor 2007 - 20:38
Ivan O. Štampach

Pro novověký přístup je charakteristické, že náboženské výklady světa se demaskují jako ideologie. Ne ovšem ideologie v původním smyslu (podle Destutta de Tracy) jako věda o idejích, nýbrž jako údajné falešné vědomí. Náboženství je charakterizováno jako ideové odůvodnění hmatatelných ekonomických a politických zájmů.

22. 1. 2007

Buddhistická meditace a křesťanská modlitba

Vložil hippo, 22. Leden 2007 - 11:28
Ivan O. Štampach:

Buddhistická meditace a křesťanská modlitba (Článek napsaný roku 2001 pro sborník k životnímu jubileu ThDr. M. Ryškové)
Pokládáme za samozřejmé, že jádrem náboženství je modlitba. Vždyť náboženství je vztahem. A i kdyby tento vztah neměl vždy ráz uctívání, úžasu, klanění a oslavy, jako je tomu v teistických náboženstvích, křesťanství je výslovně vztahem k Bohu a modlitba je obecně pokládána za jeho bezprostřední výraz. Křesťanství bez modlitby je celkově viděno, snad s jedinou výjimkou jeho neteistických či nenáboženských interpretací, pokládáno za nemyslitelné. Modlitba byla tradičně charakterizována jako rozhovor duše s Bohem nebo jako pozvednutí duše k Bohu. Nověji, a s nárokem na oficiální statut takové výpovědi, se říká, že tajemství víry vyžaduje, aby věřící z něj žili v živém a osobním vztahu k živému a pravému Bohu. Takovým vztahem je modlitba.

21. 1. 2007

Náboženská neautenticita jako překážka v dialogu

Vložil petr klásek, 21. Leden 2007 - 15:44
autor: Mgr. Michal Mynář

Věnuji se mezináboženskému dialogu na „nejnižší úrovní“ již několik let. Zde bych rád prezentoval některé osobní postřehy, které jsem za tu dobu získal. Ve svých setkáních jsem vypozoroval jednu zákonitost. Netroufám si ale na základě mé osobní zkušenosti prohlašovat dále popsané za nějaký univerzální princip, spíše to prosím berte jako námět k zamyšlení.
Znovu a znovu jsem konfrontován s poznáním, že k mezináboženskému dialogu jsou spíše ochotni lidé, který jsou pevně zakotveni v autonomním náboženském prožívání své víry, či životní filozofie. Pro něž je živá přítomnost toho kdo, nebo co je přesahuje, každodenní skutečností. Lidé vyznačující se srdečným (ze srdce vycházejícím, intimním) vztahem k „přesahu“. Lidé, kteří byli ochotni jít do hloubky, k vnitřní rovině svého náboženství, či životní filozofie.

Zrádce národa, či prorok dialogu?

Vložil petr klásek, 21. Leden 2007 - 11:29
Virtuální bohoslužbu Zdeňka Bárty na téma dialogu a střetu civilizací si můžete přečíst na Britských listech zde.

8. 1. 2007

Vztah křesťanství k jiným náboženstvím

Vložil hippo, 8. Leden 2007 - 11:03
Martina Horová:
Vztah křesťanství k jiným náboženstvím
V křesťanských kázáních často slyšíme věty typu - Bůh je láska. Miluj bližního svého. Miluj svého nepřítele. Ale opravdu se tím řídíme? Dokážeme si vůbec představit tu obrovskou lásku, kterou měl Ježíš na mysli? A jestliže ano, jsme vůbec schopni milovat někoho, koho označujeme za svého nepřítele? Položila jsem si otázku: „Nechtěl nás tím Bůh navést k tomu, abychom se snažili druhé poznat, vcítit se do jejich situace, respektovat jejich svobodné myšlení a hlavně jejich vyznání?“
Je zajímavé, jak se dějiny neustále opakují. První křesťané byli za svou víru pronásledováni a krutě trestáni. Když bylo křesťanství oficiálně povoleno a lidé ho mohli svobodně vyznávat, začalo se rozšiřovat a nabírat na moci. Za pár století se církev rozmohla natolik, že se stala nedílnou součástí života každého Evropana a svými rozhodnutími zasahovala i do moci světské. Postoj křesťanství k jiným náboženstvím byl velmi negativní. Co bylo mimo katolickou církev bylo špatné. A tady se začaly dějiny opakovat. Křesťané zapomněli na svůj prvotní boj o přežití. Začali potlačovat vše nekřesťanské a násilně šířit křesťanství (viz např. křížové výpravy). Možná že jedním z důvodů, proč tato situace nastala, byla neinformovanost, obrovské vzdálenosti, odlišnost evropské a asijské kultury, strach z neznámého…xenofobie. Ale expanzi neprováděli jen křesťané. V 7. století zahájilo expanzi další světové náboženství - islám. (Muslimové násilně rozšířili své území od Arabského poloostrova, přes severní Afriku až na Pyrenejský poloostrov.)

4. 1. 2007

Abrahamovská ekumena

Vložil hippo, 4. Leden 2007 - 12:33

Ivan O. Štampach:
Abrahámovská ekumena
(Článek v písemné podobě vyšel ve Zpravodaji Společnosti křesťanů a Židů, 2006/5766, č. 55.)
1. Historické a teologické předpoklady
V jednom z lekcionářů z 12. století se nachází na začátku odstavce velká iluminovaná iniciála A, jíž začíná jméno Abrahám. Je v ní namalována Abrahámova postava s roztaženým pláštěm, pod nímž se ukrývají postavičky, z jejichž oblečení je zřejmé, že to mají být Židé, křesťané a muslimové. Myšlenka toho, co dnes nazýváme abrahámovskou ekumenou, není tak nová, jak by se zdálo. Všechna tři monoteistická, profétická náboženství, judaismus, křesťanství a islám, která mají svůj původ v širším okolí východního Středomoří, se hlásí k postavě praotce Abraháma chápaného případně jako tělesný předek, ale hlavně jako svědek víry v jediného Boha.

3. 1. 2007

Náboženská pluralita a její (ne)zvládání

Vložil hippo, 3. Leden 2007 - 18:28
Náboženská pluralita a její (ne)zvládání
Ivan O. Štampach
(Článek byl zveřejněn v časopise Teologie & společnost, 4/2006.)
1) Modely mezináboženských vztahů
Náboženství jsou typickou ukázkou plurality a různosti, která budí neklid a obavy. S náboženskou diversitou není snadné se vyrovnat. Uctívá-li někdo jednoho Boha, obvykle se mu ten, kdo uznává, případně i uctívá bohy a bohyně, jeví jako politováníhodný nebo i trestuhodný modloslužebník. Zcela mimo hru se pak ocitá ten, kdo (jako mnoho buddhistů) neadoruje žádnou božskou bytost, a přece se odvažuje tvrdit, že je nábožensky orientovaným člověkem. Ale i naopak: Kolik buddhistů, zejména evropských a amerických opovrhuje křesťany pro jejich prý naivní představy o Stvořiteli, Zákonodárci a Soudci lidského pokolení? Nedůvěra k náboženské jinakosti není teoretickým sporem. Promítá se do mezistátních a vnitrostátních válek, projevuje se hromadným či selektivním pobíjením nebojujících lidí jen proto, že jsou Židé, jen proto, že jsou (v Palestině nebo Bosně) muslimové. Sinhálští buddhisté na Srí Lance postřílejí muže z tamilské vesnice, protože neumějí odrecitovat buddhistické texty. Křesťanská vyznání se mezi sebou vraždí na Balkáně a na britských ostrovech.